Tips nodig? Zo kun je een lied zoeken. Hier vind je een overzicht van alle liedbundels.
Wil je ons werk steunen? Hier vind je meer over doneren of koop onze unieke Ubi-cari-tas.
|
Een mens onder het mes
Mogelijk staat het wel in andere liedbundels. Kijk hiervoor in de infobox rechts, onder het kopje 'Liedbundels'.
Een mens onder het mes | |
Deel van | Kerstoratorium Licht voor de wereld |
Vorm | Lied met refrein |
Herkomst | |
Taal | Nederlands |
Land | Nederland |
Periode | 2001 |
Tekst | |
Dichter | Ria Borkent |
Bijbelplaats | Lucas 2:21 Genesis 17:10-14 Leviticus 12:3 Jeremia 4:4 Kolossenzen 2:11 |
Metrisch | 6-7-6-7-6-7-6-7/6-7-6-7 |
Muziek | |
Componist | Dirk Zwart |
Solmisatie | 6-6-5-6-7-1 |
Gebruik | |
Kerkelijk jaar | Kersttijd Jaarwisseling |
Bijbels persoon | Christus |
Thema | Vrede en gerechtigheid |
Trefwoord | Besnijdenis |
Liedbundels | |
Een vogel is er thuis 127 |
Een mens onder het mes is een lied geschreven door Ria Borkent en op muziek gezet door Dirk Zwart.
Inhoud
Opname beluisteren
Opname van koor met Inge Clement, hobo en Martin van Heerde, orgel, vanuit de Plantagekerk in Zwolle
Tekst
De tekst bestaat uit twee coupletten van acht regels. Het refrein telt vier regels. De openingsregels luiden:
- Een mens onder het mes
- Ik ben een gijzelaar
De tekst van het refrein luidt:
God zendt zijn majesteit,
zijn ongekend mysterie,
als mens van vlees en bloed
tot redding van de wereld.
Ontstaan
Over de besnijdenis van Jezus op de achtste dag na zijn geboorte zijn weinig liederen te vinden. De tekst is oorspronkelijk geschreven voor het Kerstoratorium 'Licht voor de wereld' (Rotterdam, 2001). Omdat het lied hierin een koormelodie heeft, heeft Dirk Zwart naderhand een melodie voor gemeentezang geschreven. Deze laatste is opgenomen in de verzamelbundel 'Een vogel is er thuis'.
Inhoud
Het lied tekent Jezus' besnijdenis als beginsel van zijn wonden als lam van God. Het eerste couplet verhaalt van Jezus' besnijdenis als een teken dat volgens de wet moest gebeuren op de achtste dag. Het vloeien van bloed is begin van zijn pijn en lijden voor ons mensen die juist wetten overtreden. Couplet twee werkt dit laatste uit: gijzelaars, twijfelaars en tegensprekers ontvangen gerechtigheid door het lam van God. Het lied eindigt met een gebed om vrede met God. Het refrein tekent Jezus als ongekend mysterie, als mens van vlees en bloed, die redding brengt.
Muziek
De melodie is eenvoudig te zingen, en heeft een melancholieke klank.
Zettingen
De zetting van Dirk Zwart is te vinden in de Begeleidingsbundel 'Een vogel is er thuis', Muziekuitgeverij Nootzaak, Deventer 2023
Bewerkingen om te zingen
Bewerkingen om te spelen
Muziekuitgaven
Hymnologische informatie
De melodie uit het Kerstoratorium 'Licht voor de wereld' is voor koor geschreven, de melodie in de bundel 'Een vogel is er thuis' is een melodie voor gemeentezang. De tekst in het tweede helft van het tweede couplet wijkt af van die in het Kerstoratorium. Daar heet het: "Heer, uw besnijdenis, beginsel van uw wonden, is in uw dood voltooid, is op ons hart gebonden'.